Dalešice - Pivovar a kultura

Vážím si lidí, kterým „o něco jde“ a jsou ochotni pro své představy také ledacos udělat. A mezi takové lidi určitě patří Mgr. Jitka Tichá – paní učitelka ZŠ Modřice, toho času na mateřské dovolené, partnerka dnešního rozhovoru - zpravidla plná energie a dobré nálady - jak dosvědčuje i zimní foto vlevo.

(Č)Známe se už nějaký čas z týmu cyklu „Zajímavá příroda“, kdy děti ze ZŠ Modřice a Chrlice během 3 školních roků pozorovaly stromy a nakreslily na 850 obrázků. Vymyslela sis a zrealizovala úspěšný Klub maminek Sluníčko a už třetí rok organizuješ kulturní akce v Dalešicích. Úvodem tedy prosím pár slov, jak to s tím pivovarem, který jako dějiště kultovního filmu „Postřižiny“ zná v Česku snad každý, vlastně vzniklo.

(T)Dalešický pivovar po odchodu filmařů v roce 1980 za následujících 20 let zpustnul a stal se zdrojem stavebního materiálu a skládkou. Vystřídal několik majitelů a pokud byl nabízen na aukcích, tak ho nikdo nechtěl. Manžel s kolegou a několika dalšími se rozhodli, že tuto téměř ruinu koupí a pokusí se stavbu zachránit a oživit. Všechno se to samozřejmě točí okolo piva, ale postupně so začaly nabalovat i další aktivity. Ukázalo se, že úplným zázrakem zůstaly zachovány krásné měděné kotle, které figurují i ve slavní filmové scéně s koupáním paní Vašáryové a některé další zbytky původního zařízení. A tak po nákladné rekonstrukci a intenzivním snažení „několika zapálených fandů“, které přineslo získání dalších zajímavých exponátů, vzniklo Muzeum Rakousko-uherského pivovarnictví.

(Č)A co „Pivovarská kulturní sezóna“

(T)Už potřetí organizujeme o prázdninách každých 14 dnů pravidelné kulturní akce – divadlo, koncerty a mezinárodní řezbářské sympózium. Velice úspěšný byl loňský „Postřižinový večer“, kterého se mj. zúčastnili Magda Vašáryová, Peter Dvorský, Miroslav Donutil a Jiří Menzl a na 400 spokojených diváků. Letos budou koncerty vždy v sobotu 1., 15. a 29. července a 26. srpna, v pátek 11. srpna opět Peter Dvorský a od 21. do 27. srpna další řezbářské sympózium, tentokrát na téma „Kříže a křížky“. Podrobnosti jsou na plakátech a na našich internetových stránkách www.pivovar-dalesice.cz

(Č) Takže jak je vidět, to oživení myslíte doopravdy.

(T) Když člověk něco má – v tomto případě pivovar, tak je to ohromné břemeno a pořád větší závazek. Čím víc peněz, energie a životního času, kterého máme všichni omezeně, do toho vloží, tím víc ho to nutí brát to vážně. Pivovar patří do sféry služeb, takže si nemůžeme dovolit lidi zklamat. Dřív se to jmenovalo krásným slovem „pohostinství“ a tak to zase musí fungovat. Strašně bychom rádi, aby se to stalo místem výletním, tak jako v duchu konce 19. a začátku 20. století.

(Č) Mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že dalešický pivovar je opravdu dobrým výletním východiskem i cílem. Bohatou fotografickou reportáž z posezení v pivovarské restauraci i z cyklistického putování po okolí (Holoubek, Wilsonka, přehrada) jsme proto zařadili do výletů v CD ročence „Modřice 2005“ - Pivovar Dalešice a kolem přehrady . Na stránkách Řezbářské sympozium 2006 - Dalešice a pivovar - info jsou pro zájemce připraveny odkazy na další zajímavé souvislosti – mimo jiné i o filmování „Postřižin“. Děkuji za rozhovor a věřím že pro řadu čtenářů bude inspirací.

Vlastimil Čevela