KK16 - Dechové trio TIBIA


středa 26. října 2005

Dechové trio TIBIA

Na říjnovém komorním koncertu nám připravili krásný hudební večer manželé Dagmar a Jiří Bradovi z Modřic a jejich kolegové ze ZUŠ Židlochovice Lubor Pokluda a mladá klavíristka Kamila Nečasová jako host. Název tohoto souboru – TIBIA je od jména starořímského dřevěného dechového hudebního nástroje – předchůdce flétny a hudebníci se pod tímto označením u nás prezentovali v premiéře.

Od řady lidí už jsem slyšel, že naše koncerty jsou považovány za příležitost, na chvíli vybočit ze starostí a shonu všedních dnů – zkrátka mít důvod se trochu překonat a udělat si „malý svátek“. Společensky slavnostněji se obléct, bez tramvaje, autobusu či auta se procházkou vydat k nové radnici a „v příslušně kulturní atmosféře“ si v klidu sednout a zaposlouchat se do hudebních pokladů často i stovky let starého světového kulturního dědictví a umění jeho současných interpretů – a taky se pozdravit se stejně naladěnými přáteli a známými a podělit se o svoje dojmy … Přiznám se, že takové ohlasy jsou tou nejlepší odměnou a motivací pro práci na jejich přípravě.

Myslím, že poslední koncert odpovídal uvedeným kriteriím mírou vrchovatou. Výborní muzikanti i zajímavě vybraná hudba a to nejen obsahem, ale i historickými souvislostmi. Určitě málokdo ví, že jeden z významných českých czechmusic a světových wiki , dk , uk , open-directory , classic , Klassika , IMSLP , HOASM , classical-composers , warner classics , paladino.at   skladatelů, současník Mozartův František Vincenc Kramář – Krommer   z Kamenice u Třebíče, získal své hudební vzdělání u strýce v nedalekých Tuřanech. A tak jsme si jako ve Vídeňském salónu před 200 lety užívali Mozartovo Divertimento, vychutnávali klarinety, flétny a typický fagot i brilantně bouřlivý klavír z Tatranské přírody podle Jána Zimmera.

Zvukové ukázky

Jako novinku jsme pro čtenáře MIM připravili amatérské zvukové ukázky z koncertu ve formátu WAV v trvání 16, 6, 10 a 4,5 minuty včetně (slaběji slyšitelného) úvodního slova:
W.A.Mozart - Divertimento č. 1,   F. V. Kramář: Koncert Es-dur op. 91 (Alla Polacca)   F.Danzi - Concertino op. 47,   J.Zimmer - Tatry op. 11,
Doplňující informace - pondělí 13. ledna 2014 - o světové popularitě F. V. Kramáře svědčí výskyt nahrávek jeho skladeb na You Tube

Fotoreportáž:7 foto ©   M. Hájek,   4 audio   V. Čevela   2005


Modřický Internetový Magazin ©   Vlastimil Čevela   mim.cemotel.cz    Internet   www.cemotel.cz